top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıBeton Evi

MUMLARIN HAYATIMIZDAKİ YERİ

Hayal edin.... Bir ortama giriyorsunuz, kalabalık bir ortam... O karmaşa içerisinde belki başkalarıyla sohbet ederken, belki yürürken, belki de düşünürken burnunuza tanıdık bir koku geliyor. Sizi, yıllar öncesinde çok mutlu olduğunuz bir ana götürüyor.... O gün, belki de çok sinirli ve gergin iken birden tüm vücudunuz huzurla dolar değil mi?

Her insanın, her mekanın, her evin kokusu farklıdır. İnsanlarda değil belki ama mekan kokusu denilince de aklımıza hemen mumlar gelir.

Gelin, hoş kokan bir mumun bizleri nasıl etkileyebileceğine bir göz atalım.


Kokular, nasıl ki ruh halimizi ve duygu dünyamızı etkiliyorsa, aynı zamanda zihnimiz üzerinde de aynı etkiye sahiptir. Nane, limon, portakal, biberiye, tarçın gibi kokular zihnimizi uyarır ve odaklanma konusunda bizlere yardımcı olur. Bu sebeple çalışma odalarımızda ve masalarımızda kokulu mumlardan destek alabiliriz. Hem bir dekor ürünü olarak, hem de bu güzel özelliğinden faydalanabiliriz.


GÜZEL ANILARI ANIMSAMA

Kokular, her zaman duygusal anıları tetikler. Şöyle düşünün: Her evin kokusu farklıdır ve uzun süre sevdiğiniz insanlardan ayrı kalıp, sonra birlikte yaşadığınız eve döndüğünüzde o evin kokusu size huzur verir. Anneanne/Babaanne evi kokusu desem, ne anlatmak istediğimi eminim anlayacaksınız.

İşte kokuların aslında böyle keskin işlevleri vardır ve kokulu mumlar her zaman güzel anılarınızı hatırlamanıza ve modunuzu yükseltmeye yardımcı olacaktır.


RİTÜELLERE ANLAM KATMA

Günlük ya da belirli zaman dilimlerinde gerçekleştirdiğiniz ritüelleriniz varsa, kokulu mumlar o anlarınızı daha da özel kılmanızı sağlar. Örneğin meditasyon ya da yoga yaparken, bulunduğunuz ortama mumlarla enerji katabilirsiniz.


KALİTELİ UYKU

Yatmadan önce uzun süre elektronik cihazları kullanmak hem uyku kalitemizi hem de uzun vadede sağlığımızı etkiler. Ekranlardan gelen mavi ışığa maruz kalmak, biz farketmesek de bizi daha yorgun ve sinirli yapar. Sağlıklı ve dinç bir hayat sürebilmemek için ihtiyacımız olan günlük 8 saatlik uyku düzenimize dikkat etmeliyiz. Bunun için uykudan 1 saat önce ekranla temasımızı kesmeliyiz. İşte burada devreye mumlarımızı sokabiliriz. Mumlar, zihnimizi ve gözlerimizi dinlendirerek huzurlu bir gece uykusuna daralmamıza yardımcı olabilir.


19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page