top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıBeton Evi

DOĞRU DEKORASYON VE RENKLERİN GÜCÜ-1

Pandemi sürecinin hayatımıza girmesiyle birlikte pek çok insan ev ortamında çalışma yöntemini tercih etmeye başladı. Dolayısıyla çalışma odası dekorasyonu da eskisinden daha önemli bir hale geldi. Kendinizi iyi hissedeceğiniz, odaklanmanıza katkı sağlayacak ve kullanışlı detaylar içeren bir çalışma odasında çok daha verimli bir çalışma sergileyeceğinizi biliyor musunuz? Çalışma masanızdan sandalyeye, kullandığınız aksesuarlardan duvarın rengine kadar her şey, çalışma motivasyonunuzu artıran etkenlerdir. Haydi gelin, bugün de doğru dekorasyon fikirleriyle daha verimli çalışma tüyoları üzerinde duralım.


Çalışma odanızı dekore ederken, kusursuz bir düzen kurmak için ufak detaylar üzerinde durmak yeterlidir. Bu ufak detaylar eğer görmekten hoşlanacağınız ve pratik kullanıma sahip eşyalardan oluşursa motivasyonunuza büyük katkı sağlar. Böylelikle, hem tarzınıza ve beklentilerinize uygun bir alan yaratmış olursunuz, hem de en yoğun en stresli çalışma anlarınızda bile dikkatinizi toparlamanızı sağlayacak bir çalışma odasına sahip olmuş olursunuz. Şimdi, bu alanı yaratabilmek için hangi detaylara öncelik vermemiz gerektiğini inceleyelim:


1)DOĞAL MALZEMELERDEN OLUŞAN ÜRÜNLERE YER VERİN

Geçmiş trendlere baktığımızda ahşap malzemelerden yapılmış mobilyaların kullanımının yaygın olduğunu görüyoruz. Ancak son zamanlarda evlerde ve ofislerde beton ürünlere daha çok yer verilmeye başlanması, öncelikle bizim de beton ile ilgilenmeye başlamamızın başlıca sebeplerinden biridir. Beton dekor ürünleri, bulunduğu yaşam alanına daima sıcaklık ve konfor katmaktadır.


2)İLHAM VEREN TASARIMLARDAN YARARLANIN

Bazen kendimizi bitkin, mutsuz ya da isteksiz hissettiğimiz anlar olabilir. Yaşadığımız mekanın ya da çalışma odalarımızın genel ambiyansının bu ruh hallerini tersine çevirmek konusunda çok önemli bir rol oynadığını biliyor musunuz? Stresli bir işle uğraşmanız gereken bir günü düşünün. Çalışma masanıza oturduğunuzda, baktığınız yönde size iyi gelen, ilham verici tasarımlardan bir çerçeve, bir saat olması dahi farkında olmadan motivasyonunuzu yükseltmenize yardımcı olur. Unutmayın, günümüzün büyük bir bölümünü çalışma ortamlarında geçiriyoruz. Sevdiğimiz, içimizi ısıtan, görmekten keyif aldığımız tasarım objelerin ruhumuza da ne kadar iyi geleceğini biz bile tahmin edemeyiz.


3)ÇALIŞMA ODANIZIN RENGİNİ DOĞRU SEÇİN

Renkler, hayatımızın her alanında bizlerde büyük etki bırakırlar. Bir işletmenin insanları kendisine çekebilmesi için mekanından tutun, logosunun rengine kadar özenle seçim yapması gerekir. Yeri geldiğinde, gün boyu çalıştığımız çalışma odalarımızın rengi de odaklanmamız ve motivasyonumuz açısından büyük önem taşır. Bu noktada renklerle ilgili kısa bilgiler paylaşmak isterim sizinle. Gelin, hep birlikte renklerin dünyasına göz atalım:


BEYAZ: Duvarlarda ya da dekorasyon ürünlerinde kullanılan beyaz renk, zihinsel netlik kazanmanıza yardımcı olur. Çalışmalarınız esnasında ilerlemekte zorlandığınız konularla boğuşurken, ilerlemenizi kısıtlayan engelleri fark etmenize ve yeni fikirler üretmenize yardımcı olur. Ancak, beyaz rengin yoğun kullanımı ortamda keskinlik yaratıp, soğukluğu tetikleyebilir. Bu yüzden ofislerinizde, yatak odalarınızda ve çocuk odalarınızda beyaz rengin yoğun kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.


KIRMIZI: Kırmızı; önderlik eden, başkalarını harekete geçiren ve eyleme yönelten renklerden biridir. Kullanıldığı mekana karşı güven hissi duyulmasını sağlar. Bir işi tutkuyla yapmak konusunda istek duymanızı ve cesaretlenmenizi sağlar. Bol müşteri beklenen özellikle yemek sektöründe faaliyet gösteren mekanlarda kullanılması başarılı sonuçlara yol açar. Ancak, kırmızı renk, her ne kadar hareketi artıran bir renk olarak tanımlansa da çok yoğun kullanımı gerginlik, öfke gibi olumsuz duyguların artmasına yol açabilir. Bu sebeple konsantrasyon gerektiren bir işle uğraşıyorsanız ya da rahatlamaya ihtiyaç duyduğunuz anlarda sığındığınız bir mekan varsa, o mekanlarda kırmızı rengini yoğun kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.


SARI: Sarı rengin, koyulaştıkça gücünü ve etkisini kaybettiğini biliyor muydunuz? Koyu sarı, eski dönemlerden beri hastalığı, kıskançlığı ve benzer olumsuz duyguları temsil eder. Koyulaştıkça canlılığını kaybeder ve ortama yaydığı enerji azalır. Bu yüzden çalışma mekanlarınızda ve hatta evlerinizde açık sarı rengini kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü açık sarı renk; mekana tazelik, neşe ve canlılık getirir. İletişimi artırır.


TURUNCU: Canlılık veren, eğlenceli bir renktir. Herhangi bir mekana veya alana dikkat çekmek istediğinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. İletişimi ve özellikle sosyalleşmeyi artıran turuncu rengi günümüzde cafe-restoran gibi yerlerde yoğun olarak kullanılır. Yeme- içme sektörü için vazgeçilmez bir renktir.


MAVİ: Yaratıcılık ve zekayı artıran mavi rengi, sözlü iletişimi güçlendirmenize, sosyalleşmenize ve öğrenim ile ilgili alanlarda kolayca ilerlemenize katkı sağlar. Sakinliği artıran bir renk olarak bilindiği için hareket enerjisine ihtiyaç duyduğunuz mekanlarda yoğun kullanılmamasını tavsiye ederiz.


MOR: Mor renginin, insanı canlandıran, zihnini dinlendiren ve ruh haline iyi gelen bir yanı vardır. Aynı zamanda yaratıcılığı artırdığı da bilinen mor rengini evlerinizde çalışma alanlarınızda tercih edebilirsiniz. Ancak, çok koyu mor renginin yoğun kullanılması depresyon etkisini tetikleyebilir. Bu sebeple koyu mor renginin çocuk odalarında yoğun kullanılmamasını tavsiye ederiz.


YEŞİL: Sağlığı, doğayı ve gelişmeyi temsil eden yeşil rengi huzurlu olmak, değerli olduğunuzu hissetmek, kendinizi geliştirmek için size yoğun bir enerji verebilir. Özellikle çalışma odalarınızda, iş yerlerinizde, hatta yeni hayata geçirmeyi düşündüğünüz işlerin logosunda yeşil rengini kullanmanız olumlu sonuçlar doğurur.


KAHVERENGİ: Toprağın, dünyanın ve otoritenin rengi olan kahverengi, istikrar mesajı vermek istediğiniz her mekanda rahatlıkla kullanılabilir. Bu sebeple yaşam alanlarınızda ya da çalışma ortamlarınızda zeminde, fonda ve dekor ürünlerinde rahatlıkla kahverengiyi tercih edebilirsiniz.


Doğru dekorasyon ve hayatımızda yer alan diğer renklerin özelliklerini daha detaylı öğrenmek için bizi takipte kalın. Bir sonraki gönderimizde görüşmek üzere.

Sevgiler, Cansın.
60 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


Yazı: Blog2_Post
bottom of page